PROMETHEUS
O nás

© 2013 - 2014 PROMETHEUS
 

Historie kapely

Legendární řecká skupina Prometheus byla založena v roce 1966 v Brně.

Její první vystoupení se uskutečnilo v brněnském hudebním klubu na Gorkého ulici, kde se skupina Prometheus představila posluchačům v následujícím složení: 

Nikiforos Mavrogenidis - sólová kytara, zpěv
Anastasios Koulisianis (Tašo) – doprovodná kytara, zpěv
Giorgos Ioanidis – bicí

V roce 1967 se skupina rozšířila o hráče na basu Manolise Sideridise a zpěváka Giorgose Agatonikiadise (Guliver). Po jejich odchodu v roce 1968 do skupiny přišel basista Themis Ioanidis a do složení hudebních nástrojů skupiny přibylo první buzuki, které dovezl Nikiforos Mavrogenidis z Řecka.

Při turné do tehdejší NSR v roce 1969 emigrovali bratři Giorgos a Themis Ioanidisové, které následně ve skupině nahradili basista Aris Angelidis a hráč na druhé buzuki Kozmas Terzenidis. 

Před vystoupením ve Švýcarsku v roce 1974 odešel Kozmas Terzenidis a skupinu doplnili hráč na druhé buzuki Sterios Katramadas a hráč na bicí Nikos Mitroas (Mura).

Poté, co se v roce 1980 rozhodli Aris Angelidis, Sterios Katramadas a Nikos Mitroas k návratu do rodného Řecka, hrála skupina Prometheus následující dva roky ve složení Nikiforos Mavrogenidis – buzuki, Anastasos Koulisianis – kytara, Sofia Mavrogenidou – flétna a zpěv a Nikos Stambolidis – bicí.

V roce 1982 odešla ze skupiny Sofia Mavrogenidou a Nikos Stambolidis, kterého nahradil bubeník Kostas Charalambidis, jenž později začal též hrát na buzuki.

Rok 1985 zastihl skupinu ve složení Nikiforos Mavrogenidis a Kostas Charalambidis – oba buzuki, Anastasios Koulisianis – kytara, Luboš Štefan – basa a v krátkosti též Roman Pozidis – kytara.

V roce 1990 se stěhuje z ČR do rodného Řecka zakládající člen skupiny, skvělý hráč na buzuki a zpěvák, Nikiforos Mavrogenidis a Anastasios Koulisianis přestává hrát ze zdravotních důvodů.

Pod stejným názvem Prometheus poté pokračuje ve slavné tradici této hudební skupiny až do dnešních dnů hráč na buzuki Kostas Charalambidis, Irini Koronaki a Sofia Asarlidu-zpěv, Konstantin Charalambidis-kytara. Hostují Dimitris Mistakidis-bicí, Radek Flek-basa.


Skupina Prometheus má na svém kontě za celou dobu svého působení nespočetné množství samostatných koncertů, vystoupení na veřejných i soukromých akcích (oslavy řeckých svátků, svatby), hudebních festivalech, coby doprovod významných řeckých umělců jakými jsou např. Martha a Tena Eleftheriadu, Froso Tarasidu či jako doprovod řeckých tanečních souborů. 

Skupina byla opakovaně hostem v České televizi, mezi jiným v rámci natáčení s Rozmarýnem, a dále též v Českém rozhlase. Za významnou lze považovat také spolupráci s režisérem Karlem Fuksou. Skupina Prometheus byla velmi oblíbeným hostem na každoročních akcích brněnské legendy Františka Kocourka, se kterým členy skupiny pojilo dlouholeté přátelství. 

K oblíbeným místům, ve kterých skupina vystupovala v rámci svých koncertů, se řadí brněnské kluby U královny Elišky, Vídeňka, U kozáka či Besední dům. Skupina si zahrála v rámci samostatného koncertu též v pražské Lucerně. Kromě Brna a dalších měst s početnou řeckou komunitou vystupuje skupina Prometheus prakticky po celém Česku a také v zahraničí (Slovensko, Německo, Rakousko či Švýcarsko).